Akvastabil, startside klik her...Eldorado
E-Vet
Velkommen til AkvaStabil
Effect-Line
Grus
Butiksinventar
Nyheder
Søg på akvastabil
Om os
eldorado
Akvarier
Kabinetter
Effect-Light
Sunriser
Terrarie
EffectLine brochure


Tilmeld dig eldorados nyhedsbrev ved at klikke her
top_akvastabil

Effect-light


Belysning er vigtig for miljøet i dit akvarie, derfor stiller vi store krav til udvikling og funktionaliteten af vores armaturer


For at undgå at for meget lys reflekteres i vandoverfladen, er alle vores armaturer forsynet med en reflektor, som er udformet så en maksimal lysmængde rammer ned i vandet og ikke reflekteres. Derved opnås mere lys i akvariet hvilket er optimalt for både planter som fisk.

 

Det er vigtigt at reflektoren holdes ren, derfor er en specielt udviklet plastfolie monteret. Denne er nem at tage ud og rengøre, uden fare for beskade det reflekterende lag, da dette er omgivet af klar plast.

 

Der kan, til den dæmpbare version af Effect-Light, tilkobles Effect-Line Sunriser for simulering af solop- og nedgang.

 

Se EffectLine brochure her

Grundarmatur

Grundarmaturerne findes i en T8 eller T5 version, samt en almindelig eller dæmpbar version. Grundarmaturer leveres til et eller to lysstofrør og med indbygget elektronisk 
HF-forkobling og den unikke reflektor.

Alle grundarmaturer bruges til indbygning i Effect-Light heldækkende armaturer, selv-byg eller andre armaturer.

 

 AL24X1_T5-single-light-fiti.jpg



Heldækkende armatur

Effect-Light heldækkende armaturer er monteret med grundarmatur til to lysstof-rør. Afh. af bredden af armaturet, kan der efter-monteres flere grund-armaturer, for at skabe den optimale lysmængde i dit akvarie.

Det heldækkende armatur er designet til at passe Effect-Line akvariet, både i udseende, funktionalitet og brugervenlighed.

 

armatur_hel_web.jpg

eldorado copy

Eldorado A/S | Ole Rømersvej 31-35 | DK-6100 Haderslev | Tlf. 7452 0888 | Fax 7452 0517 | E-mail mail@eldorado.dk